Mexický svátek všech svatých v Galerii Butovice

mexiko

Nejpestřeji slaví Dušičky v Mexiku. 

Oslavte Den Všech svatých po mexicku v Galerii Butovice!

 

Barevné kostýmy, motivy lebek, veselá hudba a tanec, takové jsou oslavy Dušiček v exotickém Mexiku. Atmosféru tohoto svátku a ochutnávku pro nás neznámých tradic vám přináší Galerie Butovice za podpory Mexické ambasády. Již v neděli 31. října zažijte i s dětmi pestrobarevné zvyky nejvýznamnějšího mexického svátku. Čeká vás mexická kapela Mariachi Azteca de Praga, žonglovací workshop v typických kostýmech, tematické malování na obličej i ochutnávka mexických jídel a oblíbené zdobení cukrových lebek.

 

Na rozdíl od tradičních evropských Dušiček nebo angloamerického strašidelného svátku Halloween v Mexiku vzpomínají na blízké zemřelé pěkně zvesela. Na Den mrtvých neboli Día de Muertos, či Den Všech svatých Día de Todos Santos, se Mexičané pečlivě připravují jako na svůj hlavní svátek, pořádají hostiny a pestrobarevné průvody. Tento svátek letos připadá na 31. října, proto se v neděli odpoledne přeneste s Galerií Butovice do Střední Ameriky a zažijte tuto temperamentní oslavu plnou barev a zábavy s „mrtvými“. O autentický zážitek se postarají zástupci Velvyslanectví Mexika v České republice a umělci pocházející z této středoamerické země.

 

Slavíme hudbou i pestrostí barev a chutí

Latinskoamerické tradiční písně představí mexická kapela Mariachi Azteca de Praga. Během celého odpoledne bude v Galerii Butovice probíhat žonglovací workshop s umělci v pestrobarevných Catrina kostýmech. Atmosféru mexického svátku Dne mrtvých doplní pravý mexický oltář, který si v této středoamerické zemi připravují rodiny pro připomínku svých zemřelých blízkých. Součástí mexických oslav bude i ochutnávka typických jihoamerických pokrmů jako tacos, quesadillas a pro dospělé i destilátů pocházejících z agáve jako tequilla a mezcas. Speciální menu si pro tuto příležitost připraví i HABANERO MEXICAN GRILL, mexická restaurace, kterou najdete v Galerii Butovice.

 

Mexického Dne mrtvých se děti nebojí, ale baví se

Typickou dekorací pro oslavy Dne mrtvých v latinské Americe jsou cukrové lebky, které si budou moci barevně ozdobit i malí návštěvníci Dne Všech svatých v Butovicích. Vítáni budou všichni, kteří přijdou ve stylovém kostýmu. Ten mohou doplnit o „dušičkové“ malování na obličej, které zde bude celé odpoledne zdarma. Pokud rodiče umístí fotku svých dětí v mexickém kostýmu na Facebook Galerie Butovice, tak se zapojí do soutěže o speciální dárky. 

 

Akce se koná za podpory Velvyslanectví Mexika v České republice.

 

Program mexického Dne Všech svatých v Galerii Butovice, neděle 31. října

Program na pódiu:

14:00 Zahájení, informace o programu

14:30 Žonglovací workshop v kostýmech

15:30 Mariachi Azteca de Praga (koncert)

16:00 Povídání o oslavách v Mexiku se zástupcem Velvyslanectví Mexika v České republice

16:30 Mariachi Azteca de Praga (koncert)

17:00 Povídání o oslavách v Mexiku, představení všech stánků

17:15 Mariachi Azteca de Praga (koncert)

18:00 Ukončení akce

 

Doplňkový program po celou dobu akce:

 

  • tradiční malování na obličej
  • zdobení cukrových lebek (oblíbený zvyk)
  • promítání filmů o Día de Muertos
  • mexické občerstvení (nápoje, pokrmy)
  • mexické oblečení, doplňky a šperky
  • tradiční mexický oltář
  • fotokoutek

 

Den mrtvých (španělsky Día de Muertos, Día de los Muertos nebo Día de Todos Santos „Den Všech svatých“) je mexický svátek mrtvých, který se slaví od 31. října do 2. listopadu. V Mexiku je nejoblíbenějším a nejvýznamnějším svátkem, který je vnímán jako šťastné shledání mezi živými a mrtvými. Svátek zařadilo UNESCO mezi Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva. Na rozdíl od české podoby svátku zemřelých se všichni radují, pořádají večírky, průvody a hostiny a věří, že se v tyto dny duchové mrtvých mohou přidat k oslavám se živými. Festival charakterizují pestrobarevně zdobené kostry a lebky, symboly smrti a znovuzrození.

 

Budeme se na Vás těšit!

 

Vaše Galerie Butovice